Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

Anasayfa    |  Yazar Girişi    |  Sitene Ekle    |  Kunye    |  Arşiv    |  Ziyaretçi Defteri    |  RSS Listesi    | 
 

Gebelikte Kanama Nedenleri - BAYAN AKTUEL - Bayan sitesi, Kadın, Sağlık, Moda
   
ust
 Gebelikte Kanama Nedenleri


Gebelikte Kanama Nedenleri
 Yazı Boyutu

 Tarih : 12.06.2010 - 14:46:17 


Gebelikte kanamanın birçok nedeni vardır. Bazıları ciddi, bazıları değildir. Kanama gebelikte erken veya geç olabilir. Az miktarda kanama sıklıkla kendiliğinden durur.

Gog

Bazen kanama siz veya bebeğinizi riske sokabilir. Kanamanın olduğu her zaman doktorunuzu aramalısınız.

Hamileliğinizin hangi noktasında olursa olsun eğer kanamanız olursa doktorunuza söylemelisiniz- erken veya geç. Sizin sağlığınız ve bebeğinizinki zamanında tedavi olmanıza bağlı olabilir. 

Erken Gebelikte Kanama

Bir çok kadının gebeliğin ilk 12 haftasında vajinadan lekelenme veya kanaması olur. Cinsel ilişki sırasında rahim ağzı kanaması olabilir. Rahim ağzının enfeksiyonu da kanamaya neden olabilir.

Gebeliğinizin erken döneminde kanamanız varsa doktorunuz pelvik muayene yapabilir. Ne kadar kan kaybettiğiniz ve hangi sıklıkla kanamanız olduğu size sorulur. Doktorunuz hiç ağrınızın olup olmadığını ve eğer varsa yerini ve şiddetini de sorar.

İnsan koryonik gonadotropin (hCG) ölçümü için bir kan testi yapılabilir. Bu madde gebelik sırasında vücudunuz tarafından üretilir. Birden fazla test yapılabilir çünkü hCG seviyeleri gebelik boyunca artar. Kan uyuşmazlığı için tedaviye gerek olup olmadığını görmek için kan grubunuza da bakılır. Kanamanın nedenini bulmak için ultrason yapılabilir. Bazen neden bulunamaz.

Hamile iken kanamanız olursa özel bir tedaviye ihtiyacınız olabilir. Erken doğum yapma, küçük bir bebek doğurma veya düşük yapma şansınız daha yüksektir.

Düşük

Düşük gebelikteki bir problem nedeniyle olabilir. Kanama her zaman düşük olacağı anlamına gelmez. Kanaması olan hamile kadınların yaklaşık yarısı düşük yapmaz.

Düşük gebeliğin ilk yarısında herhangi bir zaman oluşabilir. En sık ilk 13 haftada olur. Gebeliklerin yaklaşık %15-20’sinde oluşur.

Aşağıdaki bulgu ve belirtiler düşüğü gösterebilir:

·   Vajinadan kanama

·   Karnın alt kısmında hissedilen kramp tarzı ağrı (çoğunlukla adet ağrılarından daha şiddetli)

·   Parça düşürme

Vajinadan kanaması olan bir çok kadının hiç ağrısı yoktur veya çok az ağrısı olur. Bazen kanama durur ve gebelik devam eder. Bazen de kanama ve ağrı şiddetlenir ve düşük olur.

Parça düşürdüğünüzü düşünüyorsanız onu doktorunuzun muayenehanesine götürün. Doktor incelenmesi için laboratuara gönderebilir.

Eğer rahimde bir miktar parça kalmışsa çoğunlukla kanama devam eder. O zaman doktorunuz bir veya daha fazla tedavi önerebilir. Parçayı düşürmenize yardımcı olması için ilaç kullanılabilir. Parça kürtaj ile alınabilir. Bazen birden fazla seçeneğe gerek duyulur.

Çoğu düşük önlenemez. Bu düşükler çoğunlukla vücudun normal olmayan bir gebelikle baş etme yoludur. Egzersiz veya cinsel ilişkinin düşüğe neden olduğuna dair hiçbir delil yoktur. Ayrıca, stres veya çalışmanın da neden olduğuna dair delil yoktur. Düşük yapmanız başka çocuğunuz olmayacağı anlamına gelmez. Her zaman sağlığınızda bir bozukluk olduğu anlamına gelmez. Arka arkaya iki düşük yaparsanız doktorunuz nedeni aramak için testler önerebilir.

Dış gebelik

Döllenmiş yumurta rahme yerleşmezse dış gebelik oluşur. Bunun yerine sıklıkla tüplerden birine olmak üzere başka bir yere yerleşir. Dış gebelik erken gebelikte kanama ve ağrıya neden olur.

Eğer tüp patlarsa bu tip bir gebelikte büyük bir risk oluşur. Patlama erken tedavi gerektirir. İç kanama olabilir. Kan kaybı halsizlik, bayılma, ağrı, şok veya ölüme neden olabilir.

Dış gebelikler düşüklerden çok daha nadir görülürler. Yaklaşık 60 gebelikten birinde görülür. Aşağıdakileri bulunduran kadınlarda dış gebelik riski artmıştır:

·   tüplerde enfeksiyon

·   geçirilmiş dış gebelik

·   tüpten ameliyat geçirme

Geç Gebelikte Kanama

Gebeliğin ikinci yarısındaki kanamanın nedenleri ilk yarısındakinden farklıdır. Hafif kanamaya neden olan sık problemler rahim ağzındaki enfeksiyonlar veya büyümelerdir. Bunlar ilaçlarla tedavi edilebilirler.

Aşırı kanama genellikle plasentadaki bir problemdendir. Bu sıradaki en sık iki neden plasenta dekolmanı ve plasenta previadır. Erken doğum da böyle kanamaya neden olabilir.

Geç kanama kadının veya bebeğin sağlığına tehdit oluşturabilir. Bir hastanede tedavi veya doğum gerekebilir.

Plasenta Dekolmanı

Plasenta rahim duvarına yapışıktır. Doğumdan önce veya doğum sırasında duvardan ayrılabilir. Bu vajinadan kanamaya neden olabilir. Kanama az olsa veya hiç olmasa bile sıklıkla ağrıya neden olur.

Plasenta ayrıldığında bebek daha az oksijen alabilir. Bu bir tehlike yaratabilir.

Hamile kadınların sadece %1’nin bu problemi vardır. Genellikle doğumdan önceki 12 haftada oluşur. Yüksek riski olan kadınlar şunlardan oluşur:

·   çocuğu olanlar

·   35 yaşından büyükler

·   önceden dekolman geçirmiş olanlar

·   orak hücreli anemisi olanlar

Plasenta dekolmanı aşağıdakilerle ilişkili bulunmuştur:

·   yüksek tansiyon

·   karına darbe

·   kokain kullanımı

·   sigara

Plasenta dekolmanı ciddidir. Kadın ve bebeği riske eder. Acil tedavi gereklidir.

Plasenta previa

Plasenta rahimde aşağı yerleşirse rahim ağzını kapatabilir. Bu, çıkışın kısmen veya tamamen tıkanması anlamına gelir. Buna plasenta previa denir. Vajinadan kanamaya neden olabilir. Bu tip kanama çoğunlukla ağrısız olur.

Plasenta previa 200 kadından 1’inde oluşur. Aşağıdakilerde daha sıktır:

·    birden fazla çocuğu olanlar

·    sezaryen olmuş olanlar

·    rahim ameliyatı geçirenler

·    ikiz veya üçüz gebeliği olanlar

Plasenta previa, plasenta dekolmanı gibi hızla tedavi edilmesi gereken ciddi bir durumdur.

Doğum

Kanama gebeliğin geç döneminde doğumun bir bulgusu olabilir. Rahim girişini kapatan bir mukus tıkacı doğum ağrıları başlamadan hemen önce veya başladığında atılır. Buna “nişan” denir. Sık görülür. Tahmini doğum tarihinizden 3 hafta öncesine kadar olursa bir problem yaratmaz. Daha erken olursa erken doğum tehlikesi olabilir. Hemen doktorunuzla bağlantı kurmalısınız.

Erken doğum tehlikesinin diğer bulguları:

·    akıntı

·    akıntının tipinde değişiklik (su gibi, sümüksü veya kanlı)

·    akıntının miktarında artış

·    alt karın veya kasıklarda basınç

·    bel ağrısı

·    karın ağrıları, ishal ile birlikte veya değil

·    düzenli kasılmalar veya rahimde sertleşme

Harekete Geçme

Geç gebelikte kanamanız olursa hemen doktorunuzu arayın. Nedenini bulmak için hastanede yatmanız gerekebilir. Ultrason önerilebilir. Birkaç hafta hastanede kalmanız gerekebilir. Kan verilmesi gerekebilir.

Geç gebelikte kanamaya neden olan durumlar hem anne hem de bebeği riske ederler. Eğer risk ciddi ise erken doğum gerekebilir, bazen sezaryenle.

Uzm.Dr. Caner Sönmez

 Editör :  bayanaktuel

 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 11 Puan Verildi
 Kaynak :  bayanaktuel

 Kategori  GEBELİK

3774 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 


 Anket

 YILIN ŞARKICISI KİM?
SILA
FUNDA ARAR
ZİYNET SALİ
GÜLBEN ERGEN
DEMET AKALIN
YILDIZ TİLBE
HANDE YENER
BURCU GÜNEŞ
EBRU GÜNDEŞ
  
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim

Aralık 2014

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 2
 Bugün : 32
 Dün : 103
 Toplam : 279732
 Ip No : 54.242.126.126
     

 

 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri
 
 Hava Durumu 
 Reklam
 


 
 

 

Bu site

Çilem.Net

Haber Yazılımını kullanmaktadır.