Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

Anasayfa    |  Yazar Girişi    |  Sitene Ekle    |  Kunye    |  Arşiv    |  Ziyaretçi Defteri    |  RSS Listesi    | 
 

Şeker Hastalığından Nasıl Kurtuluruz? - BAYAN AKTUEL - Bayan sitesi, Kadın, Sağlık, Moda
   
ust
 Şeker Hastalığından Nasıl Kurtuluruz?


Şeker Hastalığından Nasıl Kurtuluruz?
 Yazı Boyutu

 Tarih : 27.02.2011 - 10:55:32 


Fazla şekerli kan, dolaştığı bütün organları altüst eder, damarları tıkar. Diyabet iyi tedavi edilmezse; kalp ve beyin hasara uğrar, böbrekler iflas eder, ayaklar kesilebilir, kör olunabilir hatta hislerimiz kaybolur

Gog

 

DİYABETTEN NASIL KURTULURUZ - 1-

Aç kalan hücreler yamyamlaşır!

Son yıllarda yanlış beslenme, stres, düzensiz hayat vb. sebeplerle bu hastalıkta sürekli artış gözlenmektedir. Ülkemizde 3 milyonun üzerinde hasta var.

Şeker hastalığı (diyabet): Pankreastan salgılanarak kandaki şeker düzeyini dengeleyen insülin hormonunun; üretilememesi veya yeterli salgılanmasına rağmen vücut tarafından kullanılamaması sonucunda karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasındaki bozukluklarla seyreden bir metabolizma ve hormonal hastalıktır.

BU ŞEKER BAŞKA ŞEKER!

Yediklerimizin yüzde 55'ini karbonhidratlar yani şeker oluşturur. Şeker derken sadece basit çay şekeri aklınıza gelmesin. Karbonhidrat olarak adlandırılan ekmek, pilav, makarna, süt-yoğurt türevleri, meyveler, patates gibi bazı sebzeler de şekerdir. Bunlar sindirildikten sonra kana şeker olarak geçerler. Fazlası ise açken ve uykuda kullanılmak üzere kas ve karaciğerde depolanır. Kan yoluyla hücrelere gelen şeker, beyin gibi bazı hücrelere aracısız kabul edilirken; kas ve yağ hücrelerine girişte ise midemizin arka yüzünde bulunan pankreas bezinden salgılanan insülin hormonuna ihtiyaç duyar.

Diyabette; ya pankreas bezinde insülin hormonu üretilememekte ya da vücutta insülin var olduğu halde hedef hücrelerde kullanılamamaktadır. Böylece hastalıkta glikoz, yani kan şekeri hücrelere giremez, kanda yükselmeye başlar ve böbrek tarafından da tutulamaz hale gelir, idrarda şeker çıkmaya başlar.

İdrara çıkan şeker beraberinde suyu sürükler. Aç olan hücreler ise enerji kaynağı olarak vücudun depolarındaki enerjisini yani yağları kullanmaya başlar, bu sebeple de hasta kilo kaybederek zayıflamaya başlar. Hatta yağların kullanılmasıyla vücut için sakıncalı ürünler olan keton cisimcikleri oluşur, bunların birikmesi ile de hasta şeker komasına girebilir. Diyabet, insülin hormonunun ya hiç bulunmaması ya da bulunmasına rağmen kullanılmaması halinde ortaya çıkar.

SİZİN ŞEKERİNİZ HANGİ "TİP"TEN

Tip 1, Tip 2 ve gebelik esnasında oluşan Gestasyonel olmak üzere 3 tip diyabet vardır. Ayrıca insülin zıttı olan hormonların artışıyla gelişen hastalıklarda, bazı ilaç ve kimyasal sebeplere bağlı olarak da şeker hastalığı gelişebilir.

TİP 1: Vücutta insülin hormonunun hiç bulunmamasına bağlı olarak ortaya çıkan bu diyabet, genellikle gençlerde ve çocuklarda görülür. Sebebi; normalde vücudu dışarıdan gelen yabancı tesirlere karşı korumakla görevli bağışıklık sisteminin herhangi bir sebeple bozularak, kendi hücrelerini yabancı gibi kabul ederek pankreasın insülin üreten hücrelerini hasara uğratarak yok etmesidir. Kişi şişman değildir ve ailede diyabet çoğunlukla yoktur. Hasta hayatı boyunca insülin enjeksiyonu (iğne) olmak zorundadır. Tedavi edilmediği hallerde hayatın devamı mümkün değildir.

TİP 2: Bu diyabet, vücutta insülin hormonu bulunmasına rağmen insülinin hücre düzeyinde kullanılamamasına bağlı ortaya çıkar. Genellikle 35-40 yaşından sonra, şişman, tansiyonu ve kan yağları yüksek, hareketsiz bir hayat tarzı olan kişilerde görülür. Çoğunlukla ailede diyabet hikayesi vardır. İleride insilün enjeksiyonu gerekebilir.

GİZLİ ŞEKERİNİZ OLABİLİR

Şeker hastalığının teşhisi, ağızdan şeker yükleme testi ile konur. İçinde 75 gram şeker eritilerek hazırlanan bir bardak su, 8-10 saatlik bir açlığı takiben kişiye içirilir. Ölçülen 2. saat sonraki kan şekerinin 140 mg/dl altında olması, şeker hastalığı olmadığını; değerin 200 mg/dl üzerinde olması ise kişinin şeker hastası olduğunu gösterir. Eğer 2. saat değeri 140-199 mg/dl değerlerinde ise bunun manası, kişinin gizli şeker hastası olduğudur.

 

DİYABETİN BELİRTİLERİ

Ağzınız kuruyor, başınız dönüyorsa doktora koşun

- Çok su içme, sık idrara çıkma, özellikle geceleri.

- Aşırı acıkma hissi ve yemek yeme

- Halsizlik, baygınlık hissi, dalgınlık

- Ciltte kuruluk ve kaşıntı (kadınlarda mantar)

- Görmede bulanıklık ve yaraların geç iyileşmesi

- Ayaklarda yanma, karıncalanma

- Yüksek şeker koması (karın ağrısı, bulantı, kusma, şuur bulanıklığı)

- Cinsel işlev bozuklukları (iktidarsızlık)

- Derin derin soluk alma, solukta çürük elma kokusu

- Hızlı kilo kaybı.

 

Hastalığın oluşmasını kolaylaştıran sebepler

- İrsiyet,

- Şişmanlık,

- Gebelik ve sık doğum,

- Uzun süre ilaç kullanımı (diüretik -idrar söktürücü-, kortizon, doğum kontrol hapları vs.)

- Mikrobik hastalıklar (özellikle grip ve benzeri viral hastalıklar)

- Psikolojik ya da fiziki darbeler (çok aşırı üzüntü ve trafik kazası gibi)

- Bazı pankreas hastalıkları (pankreas iltihabı, pankreas tümörü).

 

Kimler şeker hastalığı riski taşımaktadır?

Tip 1 diyabet açısından riskli olan kişiler;

- Diyabetlinin birinci derece akrabaları

- Diyabete yatkın doku grubu taşıyanlar

Tip 2 diyabetin gelişmesi açısından riskli olan gruplar ise şunlardır;

- Ailesinde diyabet bulunanlar

- Tek yumurta ikiz kardeşi şeker hastası olanlar

- İri bebek doğuran, sık ölü doğum ve tekrarlayan çok sayıda düşük yapan, yumurtalık kisti olan (polikistik over sendromu) kadınlar

- Gebeliği esnasında şeker hastalığı teşhisi konmuş bayanlar

- Şişman, tansiyonu yüksek, kan yağları yüksek ve kalp-damar hastalığı olanlar.

 

DİYABETTEN NASIL KURTULURUZ - 2-

PERHİZ VE EGZERSİZ ŞEKER HASTALIĞINI %58 ÖNLÜYOR

Hayat tarzını değiştir "diyabet"ten kurtul!

Diyabete gidişi engelleyen ilaçların hiçbirisi dengeli, düzenli ve sağlıklı beslenme ile her gün 30 dakikalık yürüyüşten ibaret olan hayat tarzı değişikliği kadar etkili değildir

Sevgili oyucular, toplumuzu yakından ilgilendiren hastalıkları masaya yatırmaya devam ediyoruz. Geçen hafta ana hatlarıyla tanıttığımız şeker hastalığına(diyabet) kaldığımız yerden, tedavi yollarından devam ediyoruz...

Tip 2 diyabet (vücutta insülin hormonu bulunmasına rağmen kullanılamaması) için tedavide birinci basamak, yaşam tarzında gerekli değişikliklerin yapılmasıdır. Hastanın ideal kilosuna kavuşması, yeme içme alışkanlıklarını değiştirmesi, egzersiz yapması gerekir. Tip 1 diyabetliler (vücutta insülin hormonunun hiç bulunmaması) için durum çok daha farklıdır. Hasta hayatı boyunca insülin enjeksiyonu (iğne) olmak zorundadır.

TEDAVİDE PERHİZİN İNCELİKLERİ

Tedavide amaç, diyabetlinin dengeli ve doğru beslenmesini sağlamaktır. Perhiz şöyle özetlenebilir: Gereken zamanda ve yeterince yenilmelidir. İlk besin grubu olan karbonhidratlar (şekerler), sindirilme hızı bakımından üçe ayrılır. Toz ya da kesme şeker biçimindeki sofra şekeri ve sofra şekeri içeren tüm besinler (tatlı, reçel, hazır meyve suyu vb.) ile bal diyabetlilere yasaklanmıştır.

Kana nispeten yavaş karışan biraz daha güvenli besinler de şunlardır: Nişastalı gıdalar (ekmek, pirinç, patates, makarna, mercimek gibi kuru sebzeler vb.), meyveler (turunçgiller, elma, armut vb.) ve sütlüler (yoğurt vb.). En yavaş sindirilen ve bu yüzden de diyabetliler için en güvenilir sayılan besinler ise taze sebzeler ve işlenmemiş tahıllardır (kepekli ekmek). Lifli olmaları değerlerini bir kat daha artırır.

BESLENMENİZİ 6 ÖĞUNE BÖLÜN

Doğru karbonhidrat besinleri alma, gerek Tip 1 gerekse Tip 2 diyabette, vücudun insülini çok daha iyi ve dengeli kullanmasını sağlar. Beslenme programı 3 ana, 3 ara olmak üzere toplam 6 öğünden oluşmalıdır. Her öğünde muhakkak karbonhidratlı gıdalarla beraber proteinli bir besin de alınmalıdır. Karbonhidratlı besinler (ekmek, tahıl, meyveler vb.) tek başlarına alındıklarında kan şekerini aniden yükseltirler. Bu yüzden şekerin kanda daha yavaş yükselmesini sağlayan az yağlı süt, yoğurt, peynir gibi proteinli bir gıda da öğünlerde bulunmalıdır. Posanın kan şekerini düzenlemedeki olumlu etkilerinden dolayı günde 20-35 gram posa alınmalıdır. Her gün sebze, şekeri az meyve, kepeği alınmamış yulaf ve buğday, kuru baklagiller ile gerekli posa sağlanabilir.

ŞEKERLİ MEYVELERDEN DE UZAK DURUN!

Diyabette şeker yönünden zengin kırmızı elma, muz, üzüm, incir, kavun, karpuz gibi meyvelerden uzak durulmalıdır. Yapay tatlandırıcılardan ve ayaküstü atıştırmalardan kaçınılmalıdır. Proteinler (et, balık, süt, yumurta vb.) gelişme dönemindeki diyabetliler için önemlidir. Yetişkinlerde hayvansal proteine daha az yer verilmelidir. Yağ ise yoğun bir enerji kaynağıdır. Kilolu olan kişilerde yağ tüketimi en az düzeye indirilmeli. Hayvansal yağlar ve margarin yerine bitkisel kökenli sıvı yağlar, özellikle de zeytinyağı tüketilmelidir.
Bütün bunlara ilave olarak günümüzde, metformin ve pioglitazon gibi ilaçlar da diyabetin belirtisi olmayan dönemlerde insülin direncini azaltarak ve hücrelerin glikozu almalarını kolaylaştırarak yardımcı olarak kullanılabilir.

 

PRATİK KORUNMA YOLLARI

Ayaklarınız kesilmesin. Gözlerinizi kaybetmeyin!

Diyabetlilerin hastaneye yatışlarının sıklıkla sebebi olan ayaklar, iki yönde etkilenir. Hasara uğrayan sinirler, sıcak, soğuk ve ağrının hissedilmemesine yol açar. Bozulan kan damarları, azalan kan akımından dolayı ayak ülseri ve yaralarının geç iyileşmesine sebep olur. Örneğin ayağınıza batan cisimler canınızı yakmaz, ayakkabı yara oluşturduğu halde, hissetmeyebilirsiniz. Ayaklarınızı her akşam ılık suyla (duşta da) yıkayın, çıplak ayakla dolaşmayın, pamuklu çorap kullanın, kalorifere dayamayın, her gün kontrol edin ve yara oluştuğunda doktorunuza başvurun. Umursanmayan en küçük yara bile ayakların kesilmesine yol açabilir!

Diyabetik retinopati, şeker hastalığının gözün retina tabakasında yaptığı, körlüğe neden olabilen bir hastalık. Diyabet iyi tedavi edilmediğinde görülme sıklığı artar. Tedavideki en önemli aşama, diyet ve ilaçla kan şekerini normal sınırlarda tutmaya çalışmaktır. 3-6 ay veya yılda bir göz muayenesi yaptırmak lazım.

 

Egzersizle ömür boyu rahat edin

- Haftada en az 3 defa, 30 dakika sürecek şekilde, egzersiz programı düzenlenmeli.

- Egzersiz 5-10 dakikalık ısınma ile başlamalı, 20-30 dakika tavsiye edilen en yüksek kalp hızının %70'ine ulaşacak şekilde sürdürülmeli ve 10-15 dakikada tempo azaltılarak bitirilmelidir.

- Ulaşılması gereken kalp hızı her yaşta farklıdır. 220 sayısından kişinin yaşının çıkartılması işlemiyle hesaplanır.

- İdeal sporlar aerobik egzersizler olup, bunun yanı sıra yürüyüş, bisiklet çevirme ve yüzmedir.

 

Hastaların eğitimi de önemlidir

Diyabet eğitimine en az insülin tedavisi kadar önem verilmeli, herkesin ihtiyaç ve problemleri dikkate alınarak eğitim planlanmalıdır. Diyabetin sebepleri, kan şekeri ölçümü, insülin kullanımı, diyabetin komplikasyonları ve tedavisi, beslenme ilkeleri, egzersiz yaparken dikkat edilmesi gerekenler dikkatle öğrenilmelidir. Kişi, bu süreçte kazandığı ve faydalı yeni alışkanlıklarını günlük hayatına ne kadar çabuk uyarlarsa, diyabetle yaşaması o kadar kolay olur.

 

Şeker hastalığı cildi de bozar!

Diyabetlilerde şu cilt hastalıkları daha sık görülüyor: Bakteriyel enfeksiyonlar, kaşıntı, alerjik reaksiyonlar, damar sertliği, diyabetik kabarcıklar, parmaklarda kalınlaşma.

Uzm.Dr.S.Hilmi Özkırış 


 Editör :  bayanaktuel

 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 57 Puan Verildi
 Kaynak :  bayanaktuel

 Kategori  DİYABETLE YAŞAM

7817 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 


 Anket

 YILIN ŞARKICISI KİM?
SILA
FUNDA ARAR
ZİYNET SALİ
GÜLBEN ERGEN
DEMET AKALIN
YILDIZ TİLBE
HANDE YENER
BURCU GÜNEŞ
EBRU GÜNDEŞ
  
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim

Aralık 2014

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 2
 Bugün : 43
 Dün : 103
 Toplam : 279743
 Ip No : 184.73.104.82
     

 

 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri
 
 Hava Durumu 
 Reklam
 


 
 

 

Bu site

Çilem.Net

Haber Yazılımını kullanmaktadır.